PEYGAMBERİMİZ

Koyunlara Çobanlık Yapan Kurt

Peygamber Efendimizin fitne zamanında yaşanacağını söylediği hadise…

Bir gün Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdular:

“Bir çoban sürüsünü otlatırken, kurt koşarak gelip sürüden bir koyun kaptı. Çoban kurdun peşine düştü ve koyunu ondan kurtardı. Ancak kurt, çobana dönüp bakarak:

«Bu koyunlara “yırtıcı hayvanlar günü”nde (fitne zamanında), onlara benden başka çobanın olmadığı zamanda kim bakacak?» dedi.”

Bunun üzerine insanlar:

“–Sübhânallah! (Kurt konuşur mu?)” diye hayrete ettiler.

Bunun üzerine Rasûlullah Efendimiz (s.a.v):

“–Buna ben inanıyorum, Ebû Bekir ve Ömer de inanıyor!” buyurdular.

Hâlbuki o esnâda Ebû Bekir ve Ömer orada değillerdi. (Buhari, Ashâbu’n-Nebî, 8, Hars 4, Enbiya 50; Müslim, Fedailu’s-Sahâbe 13)

PEYGAMBERİMİZLE GÖZ GÖZE GELEBİLEN İKİ SAHÂBÎ

Hz. Ebû Bekir ile Hz. Ömer’in Rasûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) katında farklı bir mevkileri vardı. Zira onların imanları ve hizmetleri çok farklı bir boyuttaydı. Rasûlullah (s.a.v) Efendimiz’le devamlı berâber olan ashab arasında, edeblerinden dolayı O’nun nûr cemâlini doyasıya seyredebilenler pek azdı. Hattâ sohbet esnasında, Hz. Ebû Bekir ve Ömer (r.a) haricindeki sahabîler hep önlerine bakarlar, Allah Rasûlü ile sadece bu iki sahâbî göz göze gelebilirdi. Onlar Muhterem Efendimiz’in nur cemâline bakıp tebessüm ederler, Âlemlerin Sultanı Efendimiz de onlara iltifat edip tebessüm buyururlardı. (Tirmizî, Menâkıb, 16/3668)

www.ayet-elkursi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
porno

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün