İslam

Nahle Vadisi Nerededir?

Nahle vadisi nerededir? Nahle vadisinin önemi nedir? Nahle vadisi hakkında kısaca bilgiler…

Mekke’nin tarih boyunca meyve ve sebze ihtiyacını karşılayan en önemli yer olan Nahle (hurma ağacı) vadisi (Nahletülyemâniye), Mekke-Tâif yolu üzerindedir.

Nahle Vadisinin Önemi Nedir?

Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Tâif dönüşü bir süre burada kalmış, gece yarısı namaz kılarken buradan geçmekte olan cinlerden bazıları Kur’ân-ı Kerîm’i dinlemiş ve gidip kavimlerine haber vermişlerdi (el-Ahkâf 46/29). Ayrıca Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in Medine’ye hicretinden kısa bir süre sonra Kureyşliler, Medineliler’e mektup göndererek Hz. Muhammed -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’i himayeden vazgeçmemeleri halinde savaş açmakla tehdit ettiler. Resûl-i Ekrem -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, Medine’ye sığınan müslümanları bu tehditten korumak ve Kureyş kervanlarının bundan sonra müslümanların nüfuz bölgesinden rahatça geçemeyeceklerini, düşmanlıktan vazgeçmemeleri halinde kendilerinin de zarara uğrayacağını göstermek amacıyla bazı tedbirler aldı, çevreye küçük çaplı askerî seferler düzenledi. Hz. Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ilk seriyyeyi halasının oğlu Abdullah b. Cahş’ın kumandasında Yemen-Tâif istikametinden gelen kervanların son menzili olan Batnınahle’ye gönderdi. Mekke’nin güneyinden bir saldırı beklemeyen Kureyşli müşriklere gözdağının verildiği bu sefer, müslümanların ilk defa bir düşmanı öldürdüğü, esir alıp ganimet ele geçirdiği seriyyedir.

Kaynak: Diyanet İşleri Kutsal Topraklar Rehberi

BENZER YAZILAR

KABE-İ MUAZZAMA KABE KAPISI HACERÜL ESVED TAŞI MAKAMI İBRAHİM NEDİR? HAREM BÖLGESİ NERESİDİR? KABE’DEKİ ALTINOLUK NEDİR? MÜLTEZEM NEDİR? MÜLTEZEM NERESİ? ŞAZİRVAN NEDİR? HİCR NEDİR? KABE ÖRTÜSÜ NEDİR? KABE HİZMETLERİ NELERDİR? SURRE NE DEMEK? MESCİDİ HARAM NE DEMEK? ZEMZEM SUYU SAFA VE MERVE TEPELERİ PEYGAMBERİMİZİN (S.A.V.) DOĞDUĞU EV DARUN NEDVE NE DEMEK? CENNETÜL MUALLA NERESİDİR? ARAFAT DAĞI NEDİR? ARAFAT DAĞI NEREDE?

KIBLE NEDEN MESCİD – İ AKSA’DAN KÂBE’YE DÖNDÜ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
porno

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün